Prządka & Horna

Projekty z innymi muzykami » Prządka & Horna


Wiesław Prządka - bandoneon  &  Robert Horna - gitara

 

Wiesław Prządka – Absolwent Akadmii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich
akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu.


Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING.


Sam zwykł mawiać, że urodził się po to aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango.
Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia –  BANDONEONU, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a  szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli współpracuje z międzynarodowym zespołem  Distango. Występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w przedstawieniu „Tango Piazzolla”. W 2009r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing z którym obecnie  nagrał płytę i jest jego członkiem.


Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej – Hanną Banaszak, Grażyną Brodzińską, Waldemarem Malickim, Zbigniewem Wodeckim, Jackiem Wójcickim, Bohdanem Jarmołowiczem, Zbigniewem Górnym, Justyną Szafran, Tomaszem Tomaszewskim, Richardem Galliano, Krzysztofem Jakowiczem, Filipem Wojciechowskim, Jose Juniorem Mossalinim, Izydorem Leitingerem i in.
Wirtuoz, któremu zawdzięczamy  triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette.
To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, latino itd.

Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami.

Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych akordeonistów i bandoneonistów w Polsce.